
Eredetileg a 14.04-es Xubuntu telepítéséhez akartam hozzácsapni ezt is. De mire a telepítés végére értem, kiderült, hogy elég sok minden tartozik ide egy saját bejegyzéshez.
Fontos! Ez a leírás azoknak szól, akik a régi rendszerről szeretnének beállításokat átmenteni az újra. Aki egy teljesen tiszta telepítést szeretne, annak ezekre nincs szüksége.
Egy újratelepítésnél, bár elő lehet csalni, legbiztosabb papírra felírni néhány adatot a jelenlegi rendszerről. Amennyiben a winchesteren más rendszerek is vannak, vagy adatokat szeretnénk hagyni rajta, amiket az újratelepítés után is meg akarunk találni.
Az a pár adat ami jobb ha papíron is elérhető az alábbi:
- Számítógép neve
- Partíciós tábla kivonata a csatolási pontokkal együtt
Öröm az ürömben, hogy a telepítő képes telepíteni a zárt meghajtót trükközés nélkül is. Tehát a frissítéseket telepítés közben elérjük az internettel együtt.
Előkészületek a rendszeren:
Amennyiben a home partíció érintetlenül marad, az jó kiindulási pont a mentéseknek. A telepítésnél figyeljünk rá, nehogy formázásra kerüljön, mert akkor nem marad semmink a régi rendszerből. Ezért biztos ami biztos alapon érdemes lementeni az egész winyót egy külső tárra(is).
Ha külső helyre mentjük a felhasználói adatokat, akkor figyeljünk rá, hogy milyen a formázása. Egy windows-os NTFS vagy FAT32 -es partícióra történő mentésnél, a fájlok minden jogosultságot el fognak veszíteni, amit a rendszer beállított rajtuk. Így viszont nagyon macerás folyamat lesz mindegyiknek visszaállítani a jogosultságait.
Ezért ha ilyen partícióra akarjuk menteni a beállításainkat, akkor érdemes betömöríteni őket, hogy a jogosultságok és tulajdonosbeállítások megmaradjanak. Erre a célra .tar-ba vagy .tar.gz-be érdemes tömöríteni a beállításainkat tartalmazó könyvtárakat és fájlokat.
A munkakörnyezet
Az XFCE beállításai az alábbi könyvtárban tárolódnak. Én viszont csak bizonyos részeit szoktam felhasználni, ezért azokat az alkönyvtárakat külön is taglalni fogom.
/home/felhasználónév/.config/xfce4/
A tálca tartalma
Az XFCE tálcájának (xfce4-panel) a beállításai az alábbi könyvtárban tárolódnak:
/home/felhasználónév/.config/xfce4/panel/
Ez a könyvtár tartalmazza a tálcán lévő összes parancsikont és addon hivatkozást. De nem tartalmazza a tálca beállításait. Azok az alábbi fájlban tárolódnak:
/home/felhasználónév/.config/xfce4/xfconf/xfce-perchannel-xml/xfce4-panel.xml
A menü
A menü a rendszer által generálódik több a /home-on kívüli könyvtárban, egészen addig, amíg bele nem nyúlunk a menüszerkesztővel. Ha ezt megtesszük egy "különbségmenü" jön létre az alábbi könyvtárban, ami csak a saját módosításainkat tartalmazza, viszont a rendszer ezt is beleveszi a menübe, mikor megnyitjuk.
/home/felhasználónév/.config/menus/
A könyvtárban a "különbségmenü" és a hozzá tartozó .menu fájlok is ott vannak. Mind a kettő kell a menü működéséhez.
Automatikusan induló programok
Ez is hasznos lehet, ha egyedi indulások is be vannak állítva a rendszeren. Mint például nálam a Conky, aminek a beállítása néha komoly fejtörést tud okozni. Ezeket a rendszer az alábbi helyen tárolja:
/home/felhasználónév/.config/autostart/
Elmentett Wifi hálózatok
Laptopot használó világunkban egyre nagyobb mennyiségű wifi csatlakozási pont (accespoint) van a gépen lementve. Ezeket érdemes átmenteni az újratelepítésen is, hogy később ne kelljen mindet újra beállítanunk.
Ezeket a rendszer csatlakozási pontonként külön fájlban tárolja, az alábbi könyvtárban. Amennyiben a NetworkManager-t használja a rendszerünk a wifihálózatokhoz való csatlakozásra. A Xubuntunak ez az alapértelmezett programja.
/etc/NetworkManager/system-connections/
Hálózati beállítások
Ha foglalkozunk webfejlesztéssel, vagy a hálózat megköveteli, néha szükség van egyedi hálózati beállításokra a rendszeren. Ezeket az alábbi helyről tudjuk lementeni.
/etc/network/interfaces
Telepített programok
Jöhetnek a csomagok. Ezeket vagy a Synaptic-ból tudjuk lementeni és visszatölteni az alábbi menüpontokkal:
Fájl -> Kijelölések mentése vagy Kijelölések mentése másként...
Fájl -> Kijelölések beolvasása...
Vagy az alábbi parancsok segítségével:
sudo dpkg --get-selections > telepitett_programok.txt
sudo dpkg --set-selections < telepitett_programok.txt
A kimentett csomaglistát előfordulhat, hogy az új rendszer nem fogadja be paranccsal. Ilyenkor a Synaptic segítségével visszatölthetjük.
A csomagtárolók
A tárolóink listája is jól jöhet az új telepítésen, ha nem is egy az egyben átmásolva. Ezeket itt találjuk meg:
/etc/apt/sources.list
/etc/apt/sources.list.save
Valamint a hozzájuk tartozó kulcsfájlok, hogy továbbra is megbízhatónak számítsanak, ha azok voltak:
/etc/apt/trustdb.gpg
/etc/apt/trusted.gpg
Programkönyvtárak
Természetesen érdemes az általunk használt programoknak a könyvtárait is lementeni, hogy az új rendszeren ne üres programok fogadjanak minket. Mennyivel kényelmesebb ha a könyvjelzők, oldalak, ftp helyek és minden más is a megszokott módon kéznél vannak. Ezeknek a programoknak viszont a készítőtől függ, hogy merre található a /home-on belül a mappája, így a teljesség igénye nélkül leírok párat ami jól jöhet.
Terminál előzmények:
~/.bash_history
Chromium:
~/.config/chromium/
Firefox:
~/.mozilla/firefox/
Deluge:
~/.config/deluge/
FileZilla:
~/.filezilla/
Skype:
~/.Skype/
Egyéb telepített programok (/opt)
A saját kezűleg telepített programok egy része a /opt könyvtárba települ. Így érdemes ezt a könyvtárat is átnézni, és ha fontos programot rejt, menteni a biztonság kedvéért.
Utolsó tennivalók
Bárki, bármit is mond, a kelleténél többször belefutottam már, hogy a felhasználói fiókok rosszul lettek "visszacsatolva" az új telepítésre. Ezért utolsó lépésként, már a Live telepítőről bootolva, minden "home" mappa mögé beteszek egy "_old" végződést, hogy az újak szabadon létrehozhatóak legyenek, és majd kézzel végzem a migrációt. Bár időigényesebb, de ez hozza a legtisztább eredményt és a legstabilabb rendszert is.
Fontos, hogy tudjuk, melyik az elsődleges felhasználó mappája. Ezt kell létrehoznunk elsőnek. Ha ez telepítéskor megtörténik, a többi felhasználót már csak számokkal fogja jelölni a rendszer, így azokat a számok sorrendjében kell létrehoznunk, hogy a jogaikkal ne keljen vesződni. Ha viszont még az újratelepítés előtt kiderítjük, hogy milyen sorrendben lettek létrehozva a felhasználók, az még jobb.
Telepítés alatt
Az új telepítésnél figyeljünk, hogy a külön csatolt partíciók könyvtárai megegyezzenek a régiekkel, különben ha voltak rájuk simlinkek, azok nem fognak működni.
Telepítés után
Telepítés után, mikor elindul a friss rendszer előfordulhat, hogy a wifihez kábeles internetre lesz szükségünk. Ha ez megvolt és települt a rendszerre a zárt meghajtó, már szabadok vagyunk ismét.
A DVD lejátszáshoz a medibuntu tároló megszűnése óta más forrásból kell beszereznünk a libdvdcss2 csomagot, mégpedig innen:
http://www.videolan.org/developers/libdvdcss.html
A beállítgatások között nem árt sort keríteni a képernyővédőre és az energiagazdálkodásra, ha nem alapbeállításon használtuk őket korábban.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése