2012. június 25., hétfő

LinuxMint 13 Maya ~ Mate

Elérkezett az ideje, hogy az összes gépem kapjon egy kis frissítést. Kezdődik a LinuxMint telepítés nagyüzemben. A 13-as Maya kiadásra tettem a voksomat abból is a MATE-vel szerelt 64 bites kiadásra.

Ha működő rendszer helyett telepítünk újat, azt jó eséllyel csak elrontani fogjuk tudni. Tehát mindig legyen elég időnk rá, hogy rendbe tegyük a romhalmazt amit csináltunk.

Elöljáróban még annyit, hogy nekem a 10.04-es LTS óta nem volt új rendszerem. Hál'égnek. Tehát bizonyos azóta bejött újdonságokat is itt fogok kiemelni.

Első lépések
Az archiválást követő gyomorgörccsel indul a LiveDVD. Persze elsőre miért is indulna? Kompatibilitási módban ráveszem, hogy elinduljon. A felbontás kicsi, wifit nem lát, de legalább megy a Live.

Telepítéskor egy kellemetlen újdonság, hogy nem összegzi a változtatásokat még egyszer, mielőtt a lemezre kerülnének. Tehát a partíciók kijelölésénél duplán kell ügyelni.
Valamint a Live is szeretne energiatakarékos lenni, ezért ha 5 percig nem birizgáljuk az egeret, akkr bekapcsol a képernyővédő ... gondolom. Mivel nem vártam meg, hogy kiderüljön, a telepítés közepén mivel is akarja pihentetni magát unalmában.

A telepítés DVD-ről IDE winyóra nem egész 20 perc.

A Grub beállításokra rá sem kérdez.
Ellenben jól állítja be. Ami azért megnyugtató.


Első indulás
Azon nem lepődöm meg, hogy el nem indul. Az oka viszont bosszantó. Wifi drivert keres a drága ... immár a 2. gépen amibe belekerül. Úgy tűnik ez az új Ubunu LTS-ek egyik hibája lesz.

A hibaüzenet pedig így szól:

[ 41.065006] b43-phy0 ERROR: Firmware file "b43/ucode5.fw" not found
[ 41.065068] b43-phy0 ERROR: Firmware file "b43-open/ucode5.fw" not found
[ 41.065126] b43-phy0 ERROR: You must go to http://wireless.kernel.org/en/users/Drivers/b43#devicefirmware and download the correct firmware for this driver version. Please carefully read all instructions on this website.


A meglepő része az, hogy a wifi be sincs kapcsolva konkrétan. Először arra gyanakszom, hogy ez valami laptop specifikus probléma. A netet átnézve azonban kiderül, hogy ez egy elég régi hiba. És a wifi modulok nagy részén előjön, tehát nem laptop specifikus. Ellenben nem értem mit keres a rendszerben, mikor évekkel ezelőtt kiírtották.

Mindenesetre EZEN az oldalon találtam némi segítséget a megoldáshoz.

Ha a rendszer felkerült, akkor az /etc/modprobe.d/blacklist.conf fájlban, rendszergazdaként még hozzá kell adni a listához az alábbi parancsot. A rendszergazdai jogokhoz hozzájutunk, ha egy Live CD/DV/USB -ről bootoljuk be a gépet.
blacklist b43


Majd mikor vezetékes nethez jutunk, az alábbi paranccsal telepíteni a hiányzó wifidrivert:

sudo apt-get install firmware-b43-installer


Az alábbi Grub-os megoldást is javasolták, de ez nem vezetett eredményre:

A Grub-ot az indítani kívánt, de nem induló rendszerünk sorában "e" billentyűt leütve tudjuk szerkeszteni.
Az alábbi sort kell hozzáadni a beállításlistához:

b43.blacklist=yes

Érdemes tudni, hogy a kiosztás angol lesz. Tehát az "y" a "z" vel egyezik meg az "=" pedig a "ó" lesz majd. Valamint az "Alt Gr"-t nem igazán díjazza.

A módosítások hozzáadása után F10-el tudjuk elindítani a bootot.


Miután átküzdöttem magam az első akadályon, a rendszer végre életre kelt. Ekkor jött a második probléma: Nem indul az X!

Ajánlgat nekem mindenféle kimenetet, de mindegy mit mutat, a lényeg ugyanaz. Hibásak a beállítások és jó eséllyel eltűnt a rendszerteleptőből a videókártyám drivere is.


Mielőtt nekilátnék rendezni a dolgokat, a gépet nethez kell juttatni vénás úton. Tehát akkumulátor be és irány a ruter.

Nade mekkora a töltöttsége? Kibírja-e, ha én most sétáltatni kezdem? Terminálban még nem voltam kíváncsi a telep szintjére, de most valahogy ellenállhatatlan késztetést ésrzek, hogy megtudjam a géptől, hogy is áll a töltés.

Az alábbi két utasítással lehet megtudni az akkumulátorinformációkat. A többi már csak matematika.

cat /proc/acpi/battery/BAT1/state
cat /proc/acpi/battery/BAT1/info


A felsőből az aktuális töltöttség derül ki "mAh" a másodikból a maximálisan elérhető töltöttség.

Ha a gép végre nethez jut, és feltettük a hiányzó wifi drivert, kommenteljük ki a blacklistből a b43-as bejegyzésünket. Majd indítsuk újra a gépet. Ezúttal már el kell indulnia rendesen.

A kellemesebb esetben a kábel a gépben marad, így lesz net a telepítésekhez. A kevésbé egyszerű verzióban viszont használnunk kell a frissen életre keltett wifi modulunkat.

Ezt az alábbi módon tudjuk megtenni konzolból:

ifconfig: Ellenőrizni és bekapcsolni tudjuk vele a hálózati csatolóinkat.
iwlist: Listáztatni tudjuk vele az elérhető access pointokat.
iwconfig: A wifit tudjuk vele beállítani.
dhclient: IP címet tudunk vele kérni DHCP-ről.

Első lépésként ellenőrizzük a wifi modulunk evét:

ifconfig


Nálam wlan0 néven szerepel.
Majd ha még nem működik, kapcsoljuk be:

ifconfig wlan0 up


Most nézzünk szét, hogy milyen hálózatok elérhetőek:

iwlist wlan0 scan


Ha jó környéken vagyunk, kapni fogunk egy bitang hosszú listát az elérhető hálózatokról. Az "ESSID:" után következő idézőjeles szöveg lesz az amit mi keresünk.

Mivel én naggyon jó környéken vagyok, nyertem egy irdatlan hosszú listát. Hogy tudjam olvasni is, elraktam egy szövegfileba.

mkdir /home/mappanev
iwlist wlan0 scan > /home/mappanev/wlanlist.txt
nano /home/mappanev/wlanlist.txt


Most, hogy tudjuk keresni a listát, válasszunk egy szimpatikus accesspointot és csatlakozzunk fel rá:

iwconfig wlan0 essid HÁLÓZAT_NEVE key HÁLÓZATI_JELSZÓ


Nos itt akadhat némi félreértés a gép és köztünk, mivel a gép hexában szeretné a jelszót, mi meg jó eséllyel nem úgy tudjuk. Ezért szóljunk neki, hogy mi ASCII-ban adjuk meg a jelszót:

iwconfig wlan0 essid HÁLÓZAT_NEVE key s:HÁLÓZATI_JELSZÓ


Ha van jelszó, annak 5 - 13 ASCII karakter hosszúnak kell lennie, különben nem fog működni a dolog. Az alábbi hibaüzenet is erre utalhat:

Error for wireless request "Set Encode" (8B2A) :
SET failed on device wlan0 ; Invalid argument.


Ha már kábel van a gépben, az alábbi paranccsal egyben felhúzhatjuk a csomagokat, amikre éppen szükségünk lesz:

sudo apt-get update
sudo apt-get install firmware-b43-installer mc fglrx


Most, hogy a gép végre grafikus felülettel hajlandó elinduli és még wifi is van, lássuk mi is következik.

Először is frissítünk egy nagyot. Elsőnek magát a mintupdatet. Aztán minten mást is.

Ez után szokás szerint jöhet a nyelvi csomagok frissítése, majd annak kiderítése, hogy miért is gondolja a rendszer még mindíg azt, hogy Woodoo videókártya van a gépben.

A hibát mily meglepő, a helytelen beállítások okozzák. Az /etc/X11/xorg.conf file azt állítja, hogy VESA driver kell a kártyámhoz. Miután ezt átírtam fglrx-re, hogy az ATI/AMD drivert akarja használni, majd a gépet újraindítottam, máris rendbejött a felbontás.

Konklúzió

Az ATI a 9.4-es frissítéstől kezdve már nem támogatja a videókártyámat. A teljes listát ITT lehet megtalálni. Illetve a linux driverek kiadási infójában, a támogatott kártyák listáját.

amdconfig: No supported adapters detected
aticonfig: No supported adapters detected


A nyílt driver pedig pillanatnyilag JAVÍTÁS ALATT VAN, mivel a 2D gyönyörű, de 3D egy poligonnyi sincs a gépen. OpenGL nyente. glxgears köszöni nem indulna inkább, hagyjam őtet békében.

X Error of failed request: BadRequest (invalid request code or no such operation)
Major opcode of failed request: 136 (GLX)
Minor opcode of failed request: 19 (X_GLXQueryServerString)
Serial number of failed request: 12
Current serial number in output stream: 12


Lehetne TELEPÍTENI ugyan a 9.3-as drivert az ATI DRIVERTÁMOGATÓ OLDALÁRÓL. De arra meg azt ÍRJÁK, hogy nem kompatibilis az újabb Xorg-al, és kinyiffantja azt a kevés képet is amit varázsoltam.

Hát ezt is megértem. Kedvenc laptopom a gyártók szemében megöregedett. A rendszer valószínűleg az új gépeken gond nélkül fog üzemelni. A régebbieken viszont elég sok probléma felütheti a fejét.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése